III edycja – 2018

III Kongres Pracy Tymczasowej już za nami

Outsourcingu czy praca tymczasowa? Jacy są naprawdę pracownicy z Ukrainy i Indii? Jakie są praktyczne konsekwencje wprowadzenia RODO? M.in. na te pytania odpowiedzieli eksperci 27 września 2018 w czasie trzeciego Kongresu Pracy Tymczasowej organizowanego przez Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia (SAZ).

Agencje zatrudnienia, czeka z końcem listopada 2018 praktyczny egzamin ze znajomości nowych przepisów dotyczących ograniczeń w zatrudnieniu na zasadach pracy tymczasowej. Przedsiębiorcy, którzy korzystają z konkretnych pracowników tymczasowych nieprzerwanie od 1 czerwca 2017 r. (lub wcześniej) i zamierzają nadal z nich korzystać, będą musieli zastanowić się, jak to zorganizować po tej dacie, bo osiemnaście miesięcy to ustawowo określony maksymalny okres, przez jaki pracodawca użytkownik może to robić.

Problem ten był jednym z ważnych wątków trzeciego Kongresu Pracy Tymczasowej, jaki 27 września w Warszawie organizowało Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia (SAZ) – największa tego typu branżowa organizacja w Polsce, zrzeszająca ponad 60 agencji zatrudnienia.

– Co roku staramy się, by Kongres przynosił uczestnikom praktyczną wiedzę i korzyści, dlatego tym razem podzieliliśmy go na trzy główne moduły: prawny, kulturowy i komunikacyjny – powiedziała Iwona Szmitkowska, prezes SAZ i wiceprezes zarządu Work Service. 

Najbardziej obszerny moduł prawny poświęcony był uporządkowaniu najistotniejszych tematów dotykających branży pracy tymczasowej w 2018 r. i skutków wprowadzanych zmian w APT na najbliższe lata. Eksperci (prawnicy i radcy prawni) poruszyli w ramach tego moduły m.in. wątek outsourcingu pracowników w miejscu pracy tymczasowej jako nadchodzącego problemu lat 2018/2019; wdrożenia RODO w branży APT (praktyka, kontrole, sankcje po 4 miesiącach od wprowadzenia); delegowania pracowników tymczasowych za granicę oraz zatrudniania cudzoziemców.

Ekspertem, który poprowadził „kulturowy przewodnik” dla pracodawców była Katarzyna Richter, psycholog kulturowy, założycielka Deal with Culture. Opowiedziała ona m.in. na pytania dotyczące mitów związanych z zatrudnianiem pracowników z Ukrainy i Indii.

Kongres co roku cieszy się dużym zainteresowaniem – przede wszystkim właścicieli agencji pracy tymczasowej, pracodawców użytkowników i przedstawicieli urzędów, takich jak Państwowa Inspekcja Pracy i Urzędy Pracy.